Skip to content

You are here: Anasayfa arrow Tanıtım
Tanitim e-Posta

KIZILCA KÖYÜ

Cankiri'nin Kursunlu ilcesine bagli bir köy olup, Il merkezine uzakligi 80 km,Kursunlu ilcesine 12 km.dir. Köyün ekonomisi tarim ve hayvanciliga dayanmaktadir. Göc ve diger nedenlerle diger köylerde oldugu gibi Kizilca Köyü nüfusunda da gecen yillara göre azalma görülmektedir. 1997 yilinda köyün nüfusu 144 iken, 2007 yili nüfus kayit sistemine göre 98 (55 erkek,43 kadin)’dir. Köyün ögrencileri egitim amaciyla tasimali sistemle yakin bir köye tasinmaktadir.

Kizilca Köyü Muhtari Mevlüt FIRAT’tır. Muhtarlik erisim telefonu (0532) 587 08 02 ’dir. Köyde Saglik Ocagi ve saglik evi yoktur. Köye ayrica ulasimi saglayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardýr.

KÖY ODALARI: (GELENEK)

Kursunlu’nun bütün köylerinde oldugu gibi Kizilca Köyü’nün de köy odasi vardir. Bu odalarda köye gelen konuklar agirlanir. Sohbetler yaren meclisleri toplanir. Bu meclisleri basaga yönetir. Herkes belirli sekilde oturur. Kapidan giren önce basagaya sonra digerlerine selam verir. Odada gelenek ve göreneklere ters bir harekette bulunan cezalandirilir. Taklit , deve düzme, yüzük oyunu gibi oyunlar oynanýr. Yemekler yenir, eglence geç saatlere kadar sürer. Zaman zaman baska köylerden gencler davet edilir.

MAHALLI YEMEKLER VE SOFRA ADABI:

Tarhana corbasi, pihti, Bandirma tatlisi, Keskek, Lokma, Gözleme, Nokul, tava cöregi, ince ekmek, tatar hamuru, cizleme, su böregi, islama özel yemekleri arasindadir. Sofrada önce büyügün baslamasina dikkat edilir. Fazla konusmamaya ve gülmemeye özen gösterilir. Köylerde gelinler yasmak (agzi tülbent ile kapamak) yaparak sofra basinda bekler ve Kayinpederi ve Kayinlerinin yemesini bekler. Yemege corba ile baslanir. En son tatli yenir.

 


Şifrenizi mi kaybettiniz?

mod_vvisit_counterBugün65
mod_vvisit_counterDün221
mod_vvisit_counterBu hafta65
mod_vvisit_counterBu ay3657
mod_vvisit_counterToplam488133